RAFAN

Radosť, fantázia, nápady

Slovenské technické múzeum a OZ ADEVYK spoločne pripravili na letné prázdniny zaujímavý prímestský tábor pre deti od 6 do 15 rokov RAFAN.

Niekto chodí do múzea lebo ho zaujímajú historické exponáty, my budeme v múzeu tráviť čas v tábore. Nemyslite si, že sa tam nebudeme ničoho dotýkať, práve naopak. Vedecko technické centrum pre deti a mládež, ktoré Slovenské technické múzeum má, je zamerané na zaujímavé pokusy, ktoré si nutne musíme vyskúšať. Okrem iného čaká na nás viac ako stovka moderných, interaktívnych exponátov, s ktorými sa budeme najmä hrať a možno aj tak trochu spoznávať dobrodružný svet vedy a techniky.

Zábavné pokusy a hlavolamy z fyziky, chémie, optiky, akustiky, matematiky si pripravíme aj my, pretože sme debrujári, takí malí vedci. Ak netušíte, čo slovíčko debrujár znamená v slovníku ho nehľadajte, je totižto prevzaté z francúzskeho slova débrouillard a znamená šikovný, obratný.

Program tábora RAFAN sme pripravili tak, aby sme sa v prvom rade zabavili a mali úžasný zážitok z technického múzea, kde sa skrývajú naozajstné poklady. Každý deň bude zameraný na niečo iné. Vedeli ste napríklad, že v centre Košíc, pod stredovekými budovami sa nachádza takmer naozajstná baňa? Ale nezabudneme ani na hviezdnu oblohu, jej tajomstvá poodhalíme v Planetáriu a pôjdeme tiež do Múzea letectva, kde strávime celý deň, prevezieme sa na veteránoch a budeme aj opekať.

Deň zameraný na ekológiu vyvrcholí grandióznou módnou prehliadkou z odpadového materiálu, ktorú budeme moderovať v slovenskom a anglickom jazyku. Pôjdeme aj na exkurziu do RTVS, kde sa pokúsime dabovať pod dohľadom naozajstného režiséra. A taktiež spoznáme prácu v televízii a rozhlase pri živom vysielaní.

A okrem toho všetkého sa bude každý deň súťažiť; o najdlhšiu bublinu, o najrýchlejšie písanie na stroji, o najlepší postreh, o najšikovnejšie ruky a o samozrejme nebudú chýbať rôzne debrujárske zábavné súťaže.