4. Katarína Dudoma

03.04.2024

Pani učiteľka Katarína Dudoma, učí na ZŠ Budatínska v Bratislave. Je triedna učiteľka 3.C. triedy a keď doučí svojich žiakov, poobede sa ako špeciálna pedagogička venuje ostatným žiakom, ktorí vyhľadajú jej pomoc.

Najlepšia pani učiteľka, akú sme kedy stretli.

Dovoľte nám, aby sme Vám ju mohli v skratke predstaviť.

Naša pani učiteľka Katarína Dudoma, je skvelá pani učiteľka, ktorá učí na ZŠ Budatínska v Bratislave. Je triedna učiteľka 3.C. triedy a keď doučí svojich žiakov, poobede sa ako špeciálna pedagogička venuje ostatným žiakom, ktorí vyhľadajú jej pomoc.

Je milá, ochotná, aktívna a záleží jej na svojich žiakoch. Nezabúdajme ani na rodičov, ktorí majú tiež svoje požiadavky, či otázky, ale aj na tých si nájde vždy čas, porozumenie, veľa trpezlivosti a ústretovosti.

Napriek tejto neľahkej dobe, v akej naši učitelia žijú (slabo ohodnotená práca, stres, pracovná doba viac než 8 hod. denne….) nestráca svoj optimizmus, lásku k učeniu a hlavne k žiakom. Je stále pozitívne naladená, aktívna, stále vymýšľa prekvapenia pre svojich študentov. Prežíva s nimi aj písomkové obdobie a po tomto období im vždy pripraví aj milé prekvapenie - program na uvoľnenie sa od stálych povinností - či už to bol ovocný deň, langošový deň, hriankový deň, alebo im pripravila karneval. Ak má dieťa problémy v škole, pohotovo kontaktuje rodiča a rieši s ním daný problém, resp. poradí. Alebo aj opačne. Ak rodič zistí niečo, čo sa deje v triede, konzultuje to s učiteľkou a ona rýchlo rieši danú situáciu. Dohovorí deťom a podrobne im vysvetlí aj následky daného správania, ak to bude pokračovať.

Dokonca bola medzi tými učiteľmi, ktorí zorganizovali prespávačku v škole. Niečo také, sme ani my ako deti nezažili. Deti mali veľkú radosť, prezliekli sa za rôzne čarovné bytosti od princezien, superhrdinov, či iných rozprávkových bytostí a užívali si rôzne súťaže i diskotéku. Ráno sme si prišli pre deti, ktoré síce boli nevyspaté, lebo od toľkého vzrušenia nemohli spať, no boli plné zážitkov, smiechu a krásnych príbehov, ktoré nám rozprávali ešte ďalší týždeň.

To, že jej ozaj záleží na deťoch nemusíme ani hovoriť. Vybudovala si blízky vzťah s deťmi. Žiačka sa jej zdôverila, že sa jej páči spolužiak. Navrhla im, že ak súhlasia, pripraví im detskú svadbu v ŠVP. Okrem detí dokázala motivovať aj rodičov, ktorí sa do príprav tiež pridali. Všetko si dôkladne pripravila s rodičmi a nezabudli ani na detaily (torta, prstienky zásnubné i k obradu, pani učiteľka pre nevestu zabezpečila aj závoj, doplnky a dokonca zorganizovala aj svadobnú hostinu). Deťom všetko vysvetlila. Kedy sú zásnuby, čo sa deje počas nich a čo počas svadby. Všetko vyšlo perfektne, rodičom z tohto dňa poslala fotky a aj krátke videá, ako si to deti užívali a tešili sa. Nezabudla ani na hostinu pre ostatných spolužiakov - svadobčanov. Každý dostal kúsok torty a detské šampanské. Potom nasledovala veľká diskotéka. Bolo to veľmi milé a aj keď mala komplikácie, nevzdala to a dotiahla to do konca. Čo sľúbila deťom, to aj dodržala.

Ak si myslíte, že už nemáme s čím prekvapiť, tak by sme chceli ešte spomenúť, ako každý rok na konci školského roka pripraví s deťmi pre rodičov aj školskú Akadémiu.

Nacvičia s deťmi niekoľko krátkych predstavení, kde každé dieťa má svoje úlohy. Pripravia si kostýmy, kulisy a pomôže všetko nacvičiť do posledného detailu. Pripraví sa aj zábavná tombola, na ktorú sa všetci tešia a milé pohostenie. Rodičia odchádzajú nadšení z predstavenia. Deti sa cítia dôležito, lebo to zvládli dokonale, ako profesionálni herci. Veľmi sa nám táto akcia páči.

A teraz sa prosím na chvíľku zastavme a porozmýšľajme, koľko hodín dieťa strávi v škole.

Máme veľké šťastie, že práve táto naša pani učiteľka vytvára takéto úžasné prostredie, v ktorom dieťa je, rastie, formuje sa do úžasného človeka.

ĎAKUJEME :)

Jozef Fischer, Tijana Abelowski, Andrea Jakabová, Ingrid Maskalíková, Martina Neoveská