Emília Štofíková

naj učiteľ národnostných menšín

Naša Pani učiteľka sa volá Milka. Je v škole tak obľúbená, že najmladší školáci ju vnímajú, ako niekoho z rodiny. Niekedy sa na ňu familiárne pýtajú: "Je pani učiteľka Milka v škole? "
Je to človek, ktorý aj napriek tomu, že má svoju rodinu, nemá problém venovať sa aj nám, ktorí sme pre ňu asi tiež ako rodina, aj vo svojom voľnom čase. Bez problémov s ňou hovoríme v našom materinskom jazyku - rusínskom aj na hodine, aj mimo školy. Vie tak zaujímavo rozprávať, že sa nám zdá, že bola priamo tam. Mimochodom učí dejepis.
Aj tento rok sme sa s ňou vybrali na lyžiarsky kurz. Aj napriek tomu, že sme sa na svahu riadne vytrápili, ostalo nám ešte dosť energie aj na izbách vo večerných hodinách. Aj tu naša Milka nesklamala a každý deň nám vymyslela program, aby sme nemali čas na hlúposti, ktoré decká, ak sa nudia robia. V jeden večer, keď sme sa vracali z večere na ubytovňu, sme sa my chlapci veľmi tešili, ako dievčatá riadne vyváľame v snehu. Rýchlo sme dojedli a čakali na pokyn, že sa presunieme na ubytovňu. Pani učiteľka nás ale prekvapila. Oznámila, že dievčatá majú prednosť, a tak sa môžu na ubytovňu presunúť v predstihu. Naše nadšenie rázom opadlo. Pani učiteľka nám prekazila naše plány, ale okamžite sa v našich hlavách zrodil nový nápad. Keď sme už aj my chlapci dostali pokyn na presun, tváriac sa, že sme znudení a naštvaní, kráčali sme s pani učiteľkou po ceste. V tom sme ju všetci chytili a vyváľali v snehu so slovami, že si to musí odpykať za dievčatá, keď nám prekazila, naše plány. Zahrabali sme ju do snehu tak, že postrácala v snehu všetko, čo mala v rukách.
Keď sme sa presunuli na ubytovňu, hrdí na svoj čin, s malou dušičkou sme čakali, čo bude nasledovať. Možno by niekto vyfasoval dvojku zo správania, alebo pri najmenšom by bola o siedmej večierka. Naša Milka si zohriala prsty, o ktorých si myslela, že má omrzliny a po krátkom odpočinku zvolávala všetkých na chodbu, aby nám oznámila, nie, aký nás čaká trest, ale akú hru má pre nás na tento večer prichystanú. Zahrali sme sa Kenta a samozrejme sme si užili kopec zábavy. Preto máme radi túto pani učiteľku. Radi s ňou trávime čas. Dokonca s ňou trávime viac času, ako so svojimi rodičmi.