Ľudmila Molčanová

nominácia Zlatý Amos 2019

Príbeh alebo príhoda o učiteľovi (napíšte prečo učiteľa navrhujete : Každý rok sa na našej škole koná akcia pod názvom Noc v školskej knižnici. Žiaci 8. a 9. ročníka pripravujú program na tému nejakého filmu alebo knihy pre piatakov a šiestakov. 
Tohtoročná téma bola veľmi zaujímavá, pretože sme mali stvárniť život a životné osudy poddaných na zámku známej Čachtickej panej - Alžbety Báthory. Hlavnou organizátorkou a režisérkou tohto podujatia bola pani učiteľka Ľudmila Molčanová, ktorá má veľkú trpezlivosť, organizačný talent, ako aj bohaté divadelné skúsenosti, pretože je členkou Ochotníckeho divadla v Sabinove. Do realizácie tejto akcie sa pustila plnou parou a nič ju nevedelo zastaviť. Neexistoval žiaden problém či prekážka, ktorú by nevedela prekonať. Pomáhala nám nielen s nácvikom predstavenia, ale aj s prípravou kostýmov, rekvizít, divadelných scén a písaním scenárov jednotlivých postáv. V priebehu nacvičovania nechýbali ani jej obľúbené výrazy - ako nejeduj ma, lebo poletíš ako stíhačka či výraz pánečku a škôlka je vedľa. Na nácvik tohto predstavenia obetovala každú voľnú chvíľu. Obdivovali sme na nej to, že aj keď sa nám niekedy nechcelo, vždy nás vedela povzbudiť a motivovať. Ani sme sa nenazdali a prišiel deň D. Boli sme plní trémy a očakávania. Pani učiteľka nám neustále dodávala odvahu, že sa nemáme ničoho báť, lebo sme tvrdo cvičili a všetko sa nám vydarí. Celá akcia prebehla bez problémov. Posledná scéna, potlesk a bolo po všetkom. Nielen ozajstní herci, ale aj my amatéri sme spolu s pani učiteľkou všetko oslávili večernou diskotékou plnou zábavy, tanca, smiechu a hier. 
Komu vďačíme za tento nezabudnuteľný zážitok? No predsa našej super hereckej hviezde pani učiteľke Molčanovej. Prečo si myslíme, že by mala vyhrať túto súťaž práve ona? Predovšetkým pre jej milotu, trpezlivosť, prísnosť, spravodlivosť, ochotu pomáhať a pripravovať nás na zvládnutie životných skúšok, ktoré nás čakajú. Naj učiteľa nerobia len ohromné skutky, ale aj úplné maličkosti, ktoré často berieme ako samozrejmosť. No práve tie, keď sa spoja, dokážu vytvoriť činy nevyčísliteľnej hodnoty.

Výstižná báseň o učiteľovi: 
Raz nám skrsol nápad veľký,
že z nás budú učiteľky.
Molčanová vzor náš bola 
a bude ním zas a znova.
V slovenčine v tej sa našla,
je to predsa Ľudka naša.
Má nás veľmi, veľmi rada,
dobré stránky vždy v nás hľadá.
Zlatá, pekná, milá tiež,
určite aj ty to vieš.
Veľa rokov je tu s nami,
volajme ju všetci mami.
Všetko za nás z láskou rieši,
náš smiech ju vždy veľmi teší.
Vždy nám dobrú radu dala,
vo všetkom nám pomáhala.
Je to naša hviezda istá,
prvú cenu ona získa.
V našich srdciach bude víťaz,
prvý, druhý aj tretí raz.
Raz, keď my odídeme,
vždy ju v srdci mať budeme.
Za to všetko, čo už vieme,
vrúcne jej dnes ďakujeme.