13. Zlatica Murrayová

20.03.2022

Krátka charakteristika: Cieľavedomá, praktická, empatická, kritická, plná energie, v neustálom pohybe. Tvorivá, nápaditá, usilovná, s vlastnými názormi, za ktorými si pevne stojí.

Príbeh: Včela medonosná - maličká súčasť našej prírody, ale s o to väčším poslaním. Hovorí sa, že ak by na našej planéte vyhynuli včely, ani ľudstvo by dlho neprežilo.

Pred rokmi bola včielka najžiadanejšou odmenou pre prváčikov za ich snahu pri písaní prvých čiar, písmen, slabík, či slov. Nedá sa spočítať, koľko prváčikov - okrem nás, dnes už druháčikov - naša pani učiteľka - Zlatica Murrayová - naučila písať, čítať, počítať, správať sa slušne, cvičiť, poznať prírodu a našu vlasť...

A prečo sme začali včielkami? Tak po prvé: naša pani učiteľka je usilovná ako včielka, no a po druhé, a to je tá dôležitá vec pre nás, "včielky na včelej paseke": naša pani učiteľka je včelárka. Stará sa o včielky, kŕmi ich, ošetruje, vysádza im medonosné rastliny, stáča sladký medík a sem-tam ju tie jej včielky aj uštipnú. Túto svoju záľubu má veľmi rada a robí ju celým srdcom. Vlastne celým nie, lebo časť z neho patrí aj nám, jej žiačikom. Táto téma o včielkach nás sprevádza už druhý rok a ešte dva roky bude. O pár týždňov sa všetci tešíme, ako priamo na včelnici budeme pozorovať, ako včielky v úli pracujú - pani učiteľka už má všetko pripravené, dokonca aj priehľadný úľ, aby sme včielky nerušili a všetko dobre videli.

V prvom ročníku sme do plástov ukladali písmenká, ktoré sme sa postupne učili. A ako sme napredovali my, tak medom (našimi zručnosťami) oťažieval aj náš plást, z ktorého sme na konci školského roka mohli vytočiť ten náš pomyselný medík - to, čo sme sa naučili.

Tak, ako včielky nalietajú stovky kilometrov, aby naplnili plásty, tak aj naša pani učiteľka s nami neustále niekam uteká (áno, uteká, lebo veľmi rýchlo chodí a aby sme to všetko stihli, tak musíme riadne vykračovať aj my), aby sa naše plásty napĺňali novými vedomosťami, zážitkami, príbehmi.

Okrem toho s pani učiteľkou zažijeme aj veľa srandy na krúžku, kde spolu varíme a hlavne pečieme, veľa sa znova naučíme, ale aj maškrtíme. Maškrtíme však veľmi zdravo - na to naša pani učiteľka prísne dohliada. Na každý sviatočný alebo nejako významný deň nám tradične upečie medový koláčik, ktorý si ešte medíkom aj pokvapkáme.

Naša trieda - "Včelia paseka" - je odrazom nášho života - plásty, úle, naplnené "peľovými zrnkami", výtvarné práce späté s prírodou. Pani učiteľka je na nás aj prísna, ale posúva nás vpred a my sa radi učíme, vlastne sa často učíme hrou, takže si ani neuvedomíme, že sa učíme.

A možno v budúcnosti sa niekto z nás nájde v tejto jej záľube a stane sa včelárom, alebo včelárkou, kto vie.....