17. Silvia Púčiková

17.03.2022

Krátka charakteristika: Neskutočne usilovná, pracovitá, veselá, empatická, ctižiadostivá, nevyčerpateľný zdroj energie, sily a nápadov.

Príbeh: Pani učiteľka Púčiková je prírodný úkaz, ktorý sa vyskytuje veľmi zriedkavo. Má obrovské množstvo energie, neustále sa zapája do projektov, ktoré potom úspešne doťahuje do konca.

Obohacuje tak žiakov o nové poznatky, navštevujú miesta, ktoré by im inak zostali neznáme, vyskúšajú si netradičné činnosti a biológiu a svet okolo nás sa naučia spoznávať cez pokusy a priamy dotyk s prírodou.

Environmentálne programy, to je jej parketa, šetrenie surovinami, triedenie odpadu, úprava okolia školy, ... Ale nepracuje v tejto oblasti sama. Dokáže pre túto prácu nadchnúť nielen kolegov, ale najmä deti, ktoré sú jej hybnou silou v tejto práci.

Ak sa chodbou nesie cibuľová vôňa, tak to neznamená, že si niekto v triede robil práve praženicu, ale že žiaci skúmali cibuľu pomocou mikroskopu - pripravovali si tenké vzorky a pátrali, čo všetko sa tam dá odpozorovať. Ak si v triede v pohároch všimnete nevábnu zemitú hmotu - tak to je zase iba praktický pokus, ktorý žiakom pomôže pochopiť taje prírody. Na oknách sa do výšky šplhá fazuľa alebo hrach, na ktorých takisto žiaci pozorujú postup rastu zo semiačka po zelenú rastlinku. A čoskoro sa k tomu pridruží aj práca na práve zakladanej záhrade, kde si všetci vyskúšame všetko - prípravu pôdy, sejbu, sadenie, ošetrovanie rastlín, starostlivosť o ovocné kríky a stromy a spracovanie ich plodov. Všetci už netrpezlivo čakáme, kedy sa do tejto práce pustíme.

V rámci výchovy k rodičovstvu si aj chlapci s radosťou vyskúšali starostlivosť o dieťa - kúpanie, prebaľovanie, a naozaj im to išlo super. Naučili si aj vyšívať, či prišívať gombíky...a že mali na začiatku naozaj drevené prsty, to je asi každému jasné.

Chcete vidieť v priamom prenose premenu škaredej húsenice na krásneho motýľa? Aj to sme v našej škole zažili. V sieťovaných závesných "domčekoch" sme deň po dni mohli pozorovať tento zázrak prírody, zdokumentovať ho a potom tie krásne motýle spoločne vypustiť do prírody.

Pani učiteľka Púčiková sa vie s deťmi smiať, pracovať, vážne sa porozprávať, ale aj vytknúť chyby, aby sa ich v budúcnosti vyvarovali a napredovali k lepšiemu. Je to bezodná studnica nápadov a nových riešení, no je proste super.