Eva Krabáčová

nominácia Zlatý Amos 2019

Básne:

Evka, najlepšia učiteľka v celom vesmíre
Povieme vám príbeh krátky,
nebudú to len tri riadky.
Venujte nám malú chvíľku,
predstavíme našu Evku.
Hnedé vlasy, pekná tvár,
stáť len pri nej už je dar.
Veľké skautské srdiečko,
usmiata jak slniečko.
S úsmevom nás denne víta,
vystíska nás a sa pýta:
Čo zažili ste cez víkend?
A aký bude dnešný deň?
Zvonček hlasno oznamuje,
že sa učiť začíname.
Svoje hlávky, očká malé
k učiteľke upierame.
Prišla ku nám z ríše škriatkov,
naučila fúru riadkov.
Vlnky, čiarky, nové tvary,
už aj čítať sa nám darí.
A aby sme nepospali,
chutný čajík nám vždy varí.
Rozdáva nám múdrosť, skrátka,
je to super kamarátka.
Vďaka nej už veľa vieme,
aj po mape cestujeme.
Tento rok sme detektívi,
násobilku objavili.
A plus k tomu opekačka,
chata, výlet - pre ňu hračka!
Rozhodla sa asi sama,
že sa nedá odradiť,
a z nás malých divých čertov
skvelé deti urobiť.
Úloha to bola veľká,
odvahu má naša Evka.
Lenže ono žasnú všetci,
jej sa daria tieto veci.
Odkedy my máme Evku,
našu drahú učiteľku,
"Načo sú nám prázdniny?"
čudujú sa maminy.
Veď my chceme s Evkou byť
dobrý skutok urobiť.
Zo srdca ju radi máme,
každý deň ju vystískame.
Naša druhá mamička,
to je naša Evička.

Bonusová báseň od Emmkinej mamičky
Veľké tajomstvo vám dnes povieme,
či robíme dobre, naozaj nevieme.
Pre priateľov je to Evka,
pre nás žiakov - učiteľka.
Vôbec nie je obyčajná, naopak, je výnimočná,
ústretová, zodpovedná...
Vie byť prísna, spravodlivá, láskavá aj dobrotivá.
Vtipná, milá, veselá, učiteľka poctivá.
Veľké srdce plné lásky,
nielen preto vedie skautský.
Také srdce to je dar,
presvedčil sa každý sám.
Vieme o tom už tri roky,
stráži naše školské kroky.
Vysvetľuje trpezlivo všetko nové učivo,
keď ho vieme mizivo, vysvetľuje nanovo.
Má obrovskú trpezlivosť,
ktorej treba pri nás dosť.
Násobilka, delenie aj vybrané slová,
ľavou zadnou všetko s nami zdolá.
Aj vďaka jej velikému úsiliu a práci,
nie sme veru žiadni darebáci.
Podľa nej sme výnimoční,
cíti to tak v svojom srdci.
Nie sme len tak obyčajní žiaci,
sme jej deti, jej tretiaci.
Takú pani učiteľku chcel by každý mať,
určite by chodil do školy poctivo a rád.
Učiteľkou najlepšou na tomto svete je,
a preto sme ju prihlásili do vašej súťaže.

Bonusová báseň od Tobiaskovho tatina
Naša pani učiteľka
maká ako pilná včielka.
Naše deti rada má,
so všetkým im pomáha.
Naučí ich veľa vecí - ako oheň založiť,
aj ako dobrým žiakom byť.
Detičky ju radi majú,
väčšinou ju poslúchajú.
A keď sem-tam zaváhajú,
tak to doma oľutujú.
Poznámka je vážna vec,
vie to každý lenivec.

Príbeh:

Evka,
najlepšia učiteľka v celom vesmíre!
Naša triedna pani učiteľka Evka je proste skvelá. Hneď od prvej triedy nám urobila zo školy jedno veľké dobrodružstvo. Stala sa z nás partia "Škriatkov" s chlpatým maskotom škriatkom Oskarom. Spoločne sme sa s ním celé hodiny hrali a ani nevieme, ako sme sa popri tom naučili písať a počítať. Hrávali sme Bingo s číslami, Double s písmenkami, Mucholapku, loptu Počítalku, Ide ide vláčik pomedzi lavice a kopu ďalších hier. Každý deň sme sa na to do školy tešili. Naša pani učiteľka Evka - škriatok najväčší - nám robí aj s pani vychovávateľkou Zuzkou rôzne akcie aj po škole: výlety, túry a opekačky. Mali sme aj "Noc škriatkov" v škole, kde nás večer čakali so škriatkovskými čiapkami na hlavách a lampášikmi v rukách. S baterkami sme spolu hľadali skryté poklady.
V druhej triede sa z nás stala partia "Námorníkov", ktorí sa spolu plavili na lodi aj so svojím kapitánom - Evkou. Každý sme od nej dostali knižku o celom svete a ona nám dávala tajné úlohy. Kto našiel správnu odpoveď v knižke, mohol sa posunúť so svojou malou lodičkou na obrovskej mape. Takto sme spolu preplávali celý svet. A popritom sme sa akosi naučili počítať do sto, tvrdé a mäkké spoluhlásky a ďalšie veci. V piatok ráno na hodine Čítania sme si vždy posadali na koberec, pani učiteľka Evka nám uvarila čajík a spoločne sme si čítali príbehy z celého sveta. Tiež sme nacvičovali rôzne besiedky, vystúpenia a divadielka, a naši rodičia sa nestíhali čudovať, kde sa v nás berú toľké talenty. Vieme recitovať, spievať, tancovať, hrať na hudobné nástroje a hrať divadlo. Podľa pani učiteľky sme proste jedničky! Pani učiteľka nás vzala aj na chatu, kde sme hľadali poklad pirátov. Museli sme splniť kadejaké úlohy, rozlúštiť tajné matematické šifry, podopĺňať písmenká, aby sme sa nakoniec dostali k pokladu - truhlici plnej sladkostí. Bolo nám tam spolu všetkým super.
Tento už náš tretí školský rok sme prosím pekne "Detektívi". Naša trieda sa premenila na detektívnu kanceláriu, máme detektívne preukazy a riešime spolu rôzne záhady. Hlavne všelijaké poskrývané vybrané slová. Pani učiteľka nám vymyslela aj triednu menu - dublóny. Každý dublón je 10 malých bielych fazuliek. Tie môžeme získať za hocičo dobré, čo pre triedu urobíme. Za dublóny sa potom od pani učiteľky kupujú parádne veci - sladkosť, prekvapenie, týždeň bez úloh... Naša pani učiteľka nás ale hlavne učí, aby sme si navzájom pomáhali a aby sme držali spolu. Sme predsa všetci kamaráti. U nás sa nehrá ani tak o to, kto bude najlepší. U nás sa hráme tak, aby sme boli skvelí všetci spolu. Keď má v triede niekto problém, snažíme sa mu pomôcť. Raz sme na hodine prvouky začali pestovať fazuľky. Dobre sme sa o ne starali, a tak po 2 týždňoch krásne narástli. Keď nám pani učiteľka povedala, že si ich môžeme zobrať domov, všetci sme boli nadšení. No Jakubkovi fazuľka spadla a zlomila sa... Všetci sme skameneli, Jakubko ostal veľmi smutný. A v tom mu Maximko podal svoju fazuľku so slovami, nech si ju vezme, lebo chce, aby bol šťastný. Našu pani učiteľku to dojalo tak, že ho prihlásila do súťaže Detský čin roka. Náš Maxim vo svojej kategórii "Malý veľký čin" vyhral! A šlo sa do Bratislavy na odovzdávanie cien! Pani učiteľka nás tam zobrala všetkých, dokonca šli ako správni "Hujerovci" takmer všetci rodičia.
Naša pani učiteľka nás učí, že musíme pomáhať aj slabým a chorým. Tak sme sa my deti jedného dňa rozhodli, že urobíme zbierku pre choré detičky. V školskej záhrade sme našli gaštany, šišky, halúzky a listy, a začali sme ich predávať za pár centov okoloidúcim. Takto sme zarobili až 7 Eur! Strašne sme sa tešili a zaniesli sme ich pani učiteľke. Tá sa tomuto nápadu veľmi potešila a vymyslela popri vianočnej besiedke dobročinný bazár, kde sme všeličo povyrábali a popredávali. Nazbierali sme ďalšie peniažky, ktoré sme darovali jednej pani s troma ťažko chorými detičkami. Pani učiteľka Evka priviedla na našu školu po dlhých rokoch zase skautský krúžok. Prihlásili sme sa snáď všetci. Máme svoju klubovňu a chodíme do prírody. Tam sa dozvedáme úžasné veci - ako sa starať o prírodu, ako sa v nej nestratiť, ako viazať uzly, ako kŕmiť zvieratká. Naša pani učiteľka Evka stále hovorí, že nás ľúbi. A my ľúbime ju. Viete, čo je na nej najlepšie? Že všetkých naokolo robí takých akýchsi lepších, veselších, kamarátskejších. Aj nás deti, aj dospelákov. Všetkých spája. Všetci od nej chytia tú jej veselú náladu a dobrotu. Pani učiteľka vždy vraví, že sme skvelí žiaci a že je šťastná, že nás má. No my sme presvedčení, že skvelá je ona. Najskvelejšia. A preto ju prihlasujeme do súťaže o najlepšiu učiteľku na svete - teda v celom vesmíre!

Kliknite na obrázky, otvorí sa vám galéria originálnej prihlášky žiakov p. učiteľky