Daniela Koťková

nominácia Zlatý Amos 2019

Báseň:

Pani učiteľke Daniele Koťkovej
Dala nám ruku a nepúšťa ju,
kým nás má, tak všetko zvládneme.
Dáva nám lásku nespútanú,
kým si svoj životný cieľ nájdeme.
Dala nám ruku a drží ju pevne,
kým stojí pri nás, všetko sa zvládnuť dá.
Zažívame s ňou príbehy úsmevné,
vždy zaplaví nás s ňou dobrá nálada.
Drží nám ruku kým vyrastieme,
aj anjel chce cítiť, že má krídla.
Aj keď namiesto nás ostanú len tiene
v našich srdciach má navždy svoje sídla.
Dala nám srdce a drží nás pevne,
kým je tu s nami, náš život je hrou.
Aj keď strom nášho života spevnie,
ona bude vždy našou oporou.

Príbeh:

 Sme žiaci Základnej umeleckej školy Ladislava Mokrého v Topoľčanoch a učí nás pani učiteľka /ktorú všetci voláme pančelka/, ktorá je pre nás Zlatý Ámos. Preto sme sa ju rozhodli nominovať a ukázať, aký poklad máme. Keďže sme literárno-dramatický odbor, je nás málo, ale aj tak sme úplne všetci podpísali nominačnú listinu a predstavujeme našu zlatú ´pančelku´ DANIELU KOŤKOVÚ:

Ema Vančová - Volám sa Ema Vančová a som z Topoľčian. Na svet so prišla komplikovane a nedostatok kyslíka sa odzrkadlil-mám DMO (detskú mozgovú obrnu).

Niekedy to nie je ľahké,ale sú deti či dopelí,ktorí sú na tom podstatne horšie.Tak sa nesťažujem. Hlavne nie teraz,keď som od septembra bola prijatá do ZUŠ, ktorá ma napĺňa. Nikdy som neverila, že by som sa mohla vystupovať pred ľuďmi a cítila sa hrdo. Máme super kolektív a "pančelku", ktorú slovami ani neviem opísať.

Je to človek, ktorý mi dal šancu...šancu byť jedna z davu,ktorý dopĺňam,do ktorého patrím. Je to náš anjel. Až pri nej som si uvedomila,že moj hendikep nie je žiadna prekážka.

Je úžasné patriť do kolektívu pod jej vedením.Nerobí rozdiely, neodpúšťa nič o čom vie, že na to mám. Pri nej zabúdam na svoje "neposlušné" ruky či krívanie.

Vie mňa aj ostatných správne motivovať,vždy si na nás nájde čas,vypočuje,poradí,pomôže.

"Pančelka" je niekto,kto v každom človeku vidí to dobré,vie vyzdvihnúť naše plusy a na mínusy pri nej zabúdame automaticky.Vytvára nám náš svet,ktorý je vďaka nej dokonalý.

V ňom nemá miesto závisť,hádky,posmešky či skupinkovanie. Pri jej úsmeve a láskavých očiach zabúdam na to,čo je za stenami našej triedy v škole, do ktorej chodím.

Každý deň som jej vďačná,že aj jej prístupom sa posúvam ďalej.Je to niekto,kto bude mať v mojom srdci svoje miesto navždy...

Jozef Medek - Dobrý deň! Píšem kvôli nominovaní pančelky Daniely Koťkovej, ktorá je pre mňa a jej zverencov veľkým vzorom. Myslím si, že by sa mala znova uchádzať o cenu Zlatého Ámosa. Má veľký talent a hlavne trpezlivosť s nemehlami ako som ja. Dokáže naučiť, povzbudiť a hlavne motivovať. Nie je to učiteľka ako každá iná. Doteraz si pamätám na moju prvú hodinu. Nevedel som vyartikulovať ani pár normálnych viet a na jazykolamoch sa môj jazyk láme stále. No aj na takýchto chybách sa na hodinách vieme pobaviť. Naše diskusie o problémoch spoločnosti alebo o vesmíre - to je proste správna učiteľka. Myslím si, že takto by mal vyzerať každý učiteľ . Bohužiaľ, takýchto učiteľov je na Slovensku málo a mali by sme si tu hŕstku vážiť. A práve naša pani učiteľka je vykonáva svoju prácu s odhodlaním a so snahou pričiniť sa na našej výchove.

Tasia Liana Martošová - Prečo by mala pani učiteľka vyhrať?

- Je to tá najúžasnejšia osoba na svete.

- Vždy sa s ňou dobre porozprávame a poradí nám v najhorších chvíľach .

- Hovoríme jej naše tajomstvá a sme taká jedna veľká rodina. Mám s ňou veľa zážitkov a veľa ma naučila. Keď niečo neviem, vždy mi pomôže. Privíta nás vždy s dobrou náladou. Je to taký náš anjelik.

Marianna Ibrahimi - Myslím, že pani učiteľka, ktorú všetci voláme pančelka Daniela Koťková by mala získať ocenenie Zlatý Ámos. Učiteľ nie je len povolanie, ale je súčasťou života nás všetkých a dokáže ho zmeniť. Mne ho naša pančelka zmenila a nasmerovala ma tak pevne, že môj smer už nikto nezmení. A vždy na ceste ktorou idem cítim jej ochrannú ruku, podporu a vytrvalosť. Naučila ma vnímať a nájsť srdce umenia /literatúru/ a tepny, ktoré spájajú toto srdce s ostatnými orgánmi /s hudbou, s divadlom, so spevom,.../ tvoria jeden veľký celok, ktorý som objavila práve vďaka Danke Koťkovej. Našla som v nej nielen skvelú učiteľku, ale aj mamu, priateľku, kritičku, ktorá ostane navždy v mojom srdci. Je môj vzor a túžim po tom, aby aj mňa mali moji žiaci, ktorých budem učiť tak radi, a aby som z nich vedela vychovať takých skvelých ľudí, ako vychováva Danka Koťková z nás. Verím, že vďaka jej prístupu a toho, čo ma naučila, sa dostanem na konzervatórium.

Henrieta Sedlárová - Dobrý deň! Myslím si, že naša pani učiteľka /pančelka/ Daniela Koťková by mala byť nominovaná a aj ocenená cenou Zlatý Ámos. Viem, že si to zaslúži. Je veľmi málo učiteľov na Slovensku takých ako ona. Ona je jedinečná.

Ak sa na ňu pozrieme ako na pedagóga, tak učí deti k tolerancii, chápaniu, vcíteniu sa pozerať na veci z pozitívnej stránky a do ich hĺbky. Minulý rok ku nám začalo chodiť dievčatko s DMO /detskou mozgovou obrnou/. Volá sa Emka. Bola trochu iná ako my ostatní žiaci. Ale pančelka ju zapojila ku nám do kolektívu a mali sme možnosť sa s Emkou bližšie spoznať. Emka je veľmi šikovné, bystré a usmiate dievča. Vďaka Danke sme teraz veľmi dobré kamarátky. Pančelka robí aj charitatívne koncerty, no naposledy 28.11.2018 urobila spolu s nami aj charitatívny bazár. Predávali sme tam oblečenie, bižutériu, dekorácie a ďalšie veci. Peniaze ktoré sme vyzbierali /508 €/ išli ťažko chorému dievčatku Leuške. Bol o tom aj článok v My Topoľčany.

Ja Danku nevnímam iba ako pedagóga, ale aj ako člena rodiny. A viem, že takto ju vnímajú aj ostatní. Vždy nás podporí, podrží, poradí nám, zabáva sa s nami, hovoríme spolu o vážnych veciach. Nepozeráme sa na to, čo si o nás myslia ostatní. Sme spontánni. Neustále nás motivuje. Pomáha nám plniť naše sny. Bola som veľmi utiahnuté dievča a nehovorím, že som sa úplne zbavila trémy a hanblivosti, ale je to o dosť lepšie ako na začiatku, a to len vďaka našej PANČELKE DANIELE KOŤKOVEJ. Ďakujem za to, že ju mám! Je to najlepšie, čo ma strelo.

Alica Šišková - K pani učiteľke Koťkovej z Topoľčian chodím už šesť rokov. Mám ju veľmi rada a páči sa mi, že nás berie ako rovnocenných. Na nič sa pred nami nehrá a je k nám úprimná. Vytvára tie najlepšie divadelné hry na celom svete a baví ma tam chodiť aj kvôli nej. Mám na nej rada jej postoj a zjednocovanie kolektívu. Na hodinách LDO je vždy zábava a keďže chcem byť herečkou, tak sú pre mňa tieto základy dôležité. Ďakujem pani učiteľke, že ma učí a zdokonaľuje moje schopnosti. Že nestráca nervy a dáva mi plno pozitívnej energie. Preto by mala práve ona byť Zlatý Ámos.

Paulína Tináková - Na umeleckú školu som začala chodiť ešte len minulý rok. Veľmi ma bavilo herectvo a chcela som sa tomu venovať. Tam ma začala učiť pani učiteľka Daniela Koťková. Veľmi sa mi tu zapáčilo. Úžasný kolektív, vynikajúca pani učiteľka, všetko tam bolo také nádherné. Pani učiteľka ma naučila myslieť kreatívne, veriť si, a byť lepšou. Okrem toho, že je to naša učiteľka, je ako naša mama. Vždy nám pomôže, poradí a snaží sa byť dobrým vzorom a učiteľkou. Umelecká škola je miesto, kde sa vždy teším. Je tam zábava, vždy si tam oddýchnem a zároveň robím čo ma baví s úžasným kolektívom a našou pančelkou - ako ju my voláme. Každú divadelnú hru nám chce vždy čo najviac priblížiť. Robí s nami cvičenia, aby sme sa vedeli vcítiť do role, ktorú máme zahrať. Naše divadelné hry sú väčšinou vážne, aby sme ľuďom ukázali niečo naozaj reálne a čo sa skutočne deje. Pani učiteľka mi do života veľmi veľa dala aj za taký krátky čas. Je ako moja mama, priateľka, učiteľka, vzor... Naučila ma chápať napríklad hendikepovaných ľudí, naučila ma vnímať okolitý svet, naučila ma byť kreatívnou... Je iná ako bežný učiteľ. Myslím si, že je veľmi dôležité naučiť byť žiaka dobrým človekom v bežnom živote a chápať ľudí okolo nás. S pančelkou aj veľmi veľa tvoríme a učí nás kreativite a samostanému tvoreniu. Vďaka nej som múdrejšia, kreatívnejšia, tvorivejšia a lepšia. Je môj veľký vzor a mám ju veľmi rada.

Ocenenie Zlatý Ámos si zaslúži za to, že nás učí umeniu, ktoré nás spája. A nielen umeniu, ale aj k láske a porozumeniu druhým ľudom.

Natália Gieciová - Na literárno-dramatickom som necelé 3 roky a odvtedy sa mi život veľmi zmenil. Zmenil sa mi pohľad na svet a to len a len vďaka našej najlepšej pani učiteľke. Pani učiteľka - alebo pre nás všetkých "pančelka", je nám veľkou motiváciou,podporou a hlavne veľkým VZOROM. Odvtedy čo som začala chodiť na dramatický sa mi zmenil pohľad na svet. Začala som v seba veriť, rozmýšľať pozitívne, robiť to čo ma napĺňa a čo mi je k srdiečku najbližšie. Naša pani učiteľka všetkým prirástla k srdcu a jej hodiny nám vyčarujú úsmev na tvári.

Monika Streďanská - Pani učiteľka Koťková je tá nejlepšia učiteľka pod slnkom. Je zábavná, vie sa zasmiať na všetkom. Keď sa učíme, má metódu ktorú neviem opísať, lebo je tak dobrá, že sa nedá opísať. Pri nej sa ale naučíme aj nemožné. Mám ju rada, lebo má dobré srdce a vie pomocť..... Je to taký diamant.... Je to tá najlepšia učiteľka, ktorú som kedy mala.... je TOP!

Práve pani učiteľka Daniela Koťková mi zmenila život ako taký a naučila ma pozerať sa na život z inej stránky...(uhla pohľadu). Preto ju chcem nominovať na Zlatého Ámosa ako najlepšiu učiteľku.

Kolektív LDO - Takže tohtoročný titul Zlatý Ámos si iste zaslúži práve naša ´pančelka´ Daniela Koťková, ktorá je nám nielen učiteľkou, ale aj mamou, priateľkou a našou šťastnou hviezdou, ktorá nás sprevádza na umeleckom nebi, a vďaka ktorej lepšie vidíme krásy sveta.