Daniela Matfiaková

NAŠA PANI UČITEĽKA
Naša škola sa volá Grundschule a nachádza sa v Kežmarku pri hrade. Ale na rozdiel od hradu v našej škole nestraší.
Naša škola je jednou z mála svojho druhu na Slovensku. Máme rozšírenú nemčinu, ale iné predmety sa učíme zatiaľ po slovensky, hoci na niektorých hodinách nemecké
slovo sem - tam "kvapne".
Mám rád výnimočne fyziku. Preto výnimočne, lebo fyziku má málokto rád. Dievčatá skoro vôbec nie a chlapci ako - tak.
Pýtate sa, prečo som taký "odlišný" ?
Fyzika je pre mňa fajn. Ale nie hlavne kvôli učivu, ale kvôli pani učiteľke Daniele Matfiakovej. Nemyslite si, že som do nej zamilovaný. Mohla by byť nielen mojou mamou, ale možno aj starou mamou, hoci vyzerá dobre. A obdivujem aj to, že ako žena sa vyzná vo fyzike a matike, čo skôr svedčí chlapovi.
Porozprávam vám moju story. Najprv sa mi zdal tento predmet veľmi ťažký, pribudol nám akurát tento školský rok. Na začiatku ma to veľmi nebavilo, hoci som skôr na prírodovedné predmety, nedostával som ani veľmi dobré známky z fyziky. Ale postupom času sa mi to zapáčilo. Nielenže bola fyzika zaujímavejšia, ale pritiahli ma aj učiteľkine novátorské a zaujímavé "metódy." Pani učiteľka už totiž učila na viacerých základných školách, spoznala stovky detských pováh a stačí jej na nás pozrieť a hneď vie, či nás to zaujíma, či nie, či látku vieme, či nie a tak.
Uvediem aspoň jednu hodinu: Rozprávali sme sa o vodnom diele Gabčíkovo, o jeho plavebných komorách a ich princípe. Aj o tom, ako musia byť lode skonštruované, aby sa nepotopili. Tak sme si urobili pokus: Do lavóra sme napustili vodu a z plastelíny sme museli tvarovať lodičky. Dobre sme sa nasmiali, lebo lodičky väčšinou padali na dno. Pani učiteľka nám potom ukázala, aký tvar loď musí mať - niečo ako oriešok.
Zábavné ešte je, keď robíme na fyzike praktické cvičenia. Pani učiteľka nám vysvetľovala, že je to úradný dokument. Ale aj tak, keď sme o tom pokuse písali záver, jeden spolužiak do neho napísal: To bola sranda. Keď nám to pani učiteľka prečítala, všetci sme spustili rehot. Spolužiak mal v cvičení veľa chýb, takže dostal štvorku. Ani ostatní nemali dobré známky, tak nám pani učiteľka dala opravnú prácu a znova nám všetko vysvetlila, lebo ona je veľmi ústretová a neteší sa zo zlých známok žiakov.
Okrem toho pani učiteľka má vždy pre nás aj nejaký vtip. Samozrejme slušný. Nevysmieva sa z tých, čo nevedia dobre látku, všetky deti má rada bez rozdielu, nekričí po nás, hoci by sme si to neraz zaslúžili. Písomky u nej nie sú na dennom poriadku a navyše nie sú ťažké. Koho treba, toho doučí, samozrejme zadarmo.
Ak neveríte, môžete prísť na našu kežmarskú Grundschule a presvedčiť sa o mojej pravde u každého spolužiaka.